Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa
www.czch.com.pl
Zapewnienie użytkownikom dużych obiektów użytkowych optymalnych warunków, jeżeli chodzi o odczuwany przez nich komfort termiczny, jest wyzwaniem z uwagi na sporą kubaturę. Skuteczne obniżenie lub podwyższenie temperatury zwykle wymaga w takich przypadkach zastosowania dodatkowego układu klimatyzacyjnego albo grzewczego, co bywa trudne do wykonania ze względów technicznych, a nierzadko okazuje się niezwykle kosztowne. O wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie montaż agregatu skraplającego do centrali wentylacyjnej. Przekonajmy się, dlaczego jest to opłacalne i jak działa.
W większości budynków użytkowych są zamontowane systemy wentylacji mechanicznej. Wykorzystują one sieć przewodów, które doprowadzają świeże powietrze do pomieszczeń, a jednocześnie odbierają to, które zostało zużyte. Za wymuszenie przepływu oraz wydajną filtrację odpowiada centrala wentylacyjna wyposażona w wentylatory o odpowiedniej wydajności, automatykę sterującą oraz filtry. Zdarza się, że wśród komponentów jest także rekuperator, który daje możliwość odzyskiwania energii cieplnej i użycia jej do wpływania na temperaturę powietrza nawiewanego. Jeżeli do takiej instalacji zostanie podłączony agregat skraplający, możliwe będzie schładzanie lub podgrzewanie dystrybuowanego powietrza.
Montaż agregatu skraplającego w centrali wentylacyjnej oznacza uzyskanie funkcjonalności porównywalnej z klasycznym systemem klimatyzacyjnym przy znacznie niższym koszcie wykonania z racji skorzystania z istniejącej infrastruktury służącej do rozsyłania powietrza wewnątrz obiektu. Oznacza to spore oszczędności nie tylko przy zakupie urządzeń, ale także w trakcie ich eksploatacji.