Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa
www.czch.com.pl
Panujące latem upały sprawiają, że wewnątrz pomieszczeń temperatura wzrasta do poziomu, który staje się niezwykle uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Będzie to szczególnie dotkliwe tam, gdzie od strony południowej lub południowo-zachodniej znajdują się przeszklenia o dużej powierzchni, a także na nieodpowiednio zaizolowanych poddaszach oraz w budynkach, gdzie zamontowano sporych rozmiarów okna dachowe. Sposobem na podwyższenie komfortu użytkowników będzie montaż odpowiednio dobranego klimatyzatora, co dodatkowo może również wpłynąć na jakość powietrza. Dowiedzmy się dlaczego.
Powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczeń dostaje się do budynku przez zamontowany w nim system wentylacyjny. Jeżeli nie będzie ono odpowiednio oczyszczone, będą w nim zawieszone różnego rodzaju zanieczyszczenia. Latem będzie to przede wszystkim smog komunikacyjny, a więc lotne związki chemiczne znajdujące się w spalinach, a także pył ze ścierających się opon oraz klocków i tarcz hamulcowych. Do budynku napłyną również zawieszone w powietrzu alergeny, głównie pyłki roślin. W grę wchodzi także kurz zbierający się w budynku, zarodniki grzybów, bakterie i wszelkiego rodzaju zapachy.
Klimatyzatory typu split i multisplit nie wprowadzają do pomieszczeń powietrza czerpanego z zewnątrz, a jedynie ochładzają to, które znajduje się we wnętrzu. Są jednak wyposażone w różne filtry pozwalające na jego dokładne oczyszczenie. Ich rodzaj, a tym samym poziom filtracji zależy od konkretnego urządzenia. Mogą to być m.in. wkłady filtrujące wzbogacane dezaktywującymi bakterie i wirusy jonami srebra, usuwającą zapach tytoniu katechiną, a nawet aktywny węgiel albo powłoka fotokatalityczna.