Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa
www.czch.com.pl
Sposobem na wydłużenie możliwego czasu przechowywania produktów żywnościowych jest obniżenie temperatury powodujące spowolnienie procesów biologicznych zachodzących na poziomie komórkowym, a także ograniczenie ryzyka rozwoju bakterii i grzybów. W tym celu korzysta się ze szczelnych i dobrze izolowanych termicznie pomieszczeń wyposażonych w agregaty chłodnicze o odpowiedniej sprawności. System tego rodzaju nie może jednak funkcjonować, jeżeli nie zastosuje się regulatorów temperatury do instalacji chłodniczych. Przekonaj się, jaka jest ich rola i sprawdź, które urządzenia warto wybrać.
Regulatory temperatury to urządzenia, które kontrolują pracę instalacji chłodniczej, sprawdzając za pomocą czujników poziom, do jakiego zostało wychłodzone wnętrze pomieszczenia przechowalni albo mroźni, a także weryfikując zmiany temperatury wykorzystywanego czynnika chłodniczego. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet niewielkie wahania mogą doprowadzić do pojawienia się dużej ususzki, czyli ponadnormatywnego ubytku wody albo miękkiej oparzelizny chłodniowej, następującej wskutek zaburzenia metabolizmu kwasów tłuszczowych w owocach przez działanie na niej zbyt niskiej temperatury przechowywania i przejawiającej się w postaci plam na skórce. Zdarzyć może się również m.in. tzw. rozpad chłodniczy. Warto pamiętać, że w przypadku warzyw i owoców liczy się poziom wilgotności, a także skład atmosfery – zmniejszenie zawartości tlenu i zwiększenie ilości CO2.
Przy przechowywaniu warzyw i owoców warto korzystać z regulatorów temperatury od sprawdzonych dostawców. W ofercie firmy można znaleźć produkty potentatów w zakresie technologii chłodniczych, takich jak Tecumseh, Embraco, Tecnologic czy Carly.