Klimatyzacja domowa w okresie zimowym. O czym pamiętać?

montowanie klimatyzacji domowej

Uzyskanie komfortu termicznego w budynku wymaga zarówno zastosowania termoizolacji o odpowiednich parametrach użytkowych, jak i skorzystania z systemu, który będzie w stanie generować ciepło zimą albo jesienią lub powodować skuteczne ochładzanie powietrza latem. Najczęściej w tym celu montowane są oddzielne urządzenia grzewcze oraz coraz popularniejsze klimatyzatory do domu. W Bydgoszczy można je dobrać i kupić w Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa, zajmującego się także instalacją i serwisowaniem. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach „klima” okaże się przydatna także zimą. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czy klimatyzator może grzać?

Producenci klimatyzatorów oferują zarówno klasyczne urządzenia schładzające powietrze, jak i modele, które poza tym dysponują również funkcją grzania, dzięki możliwości odwrócenia obiegu płynu chłodniczego. Za sprawą takiej opcji popularna „klima” może działać podobnie jak powietrzna pompa ciepła, a więc jest w stanie generować energię służącą do ogrzewania budynku. Efektywność tej funkcji zależy od konkretnego rozwiązania, jednak zwykle uzyskiwane parametry są na stosunkowo wysokim poziomie. Na ogół korzystanie z tej opcji będzie możliwe również przy niezbyt wysokich mrozach, ponieważ nawet wówczas w powietrzu znajdującym się na zewnątrz jest odpowiednia ilość ciepła. Klimatyzator będzie więc skutecznym uzupełnieniem istniejącego ogrzewania, sprawdzi się też jako awaryjne źródło ciepła.

Czy zimą warto uruchamiać klimatyzację?

Warto pamiętać, że nawet w przypadku klimatyzatorów, które nie posiadają funkcji grzania, system może okazać się użyteczny. Dzieje się tak za sprawą zdolności do wysuszania powietrza, co będzie przydatne jesienią czy wczesną wiosną i może zwiększyć efektywność pracy klasycznego systemu ogrzewania. „Rozruszanie” klimatyzacji będzie też wskazane ze względu na korzystny wpływ wywierany na stan sprężarki, która jest na ogół smarowana tylko w ruchu.

Wróć do bloga