Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa
www.czch.com.pl
Urządzenia chłodnicze są wykorzystywane w wielu obszarach, przede wszystkim w branżach związanych z produkcją, przechowywaniem, przetwarzaniem oraz sprzedażą żywności i jej transportem. Sprzęt tego rodzaju może być też użyteczny przy produkcji leków, farmaceutyków lub kosmetyków, jak również niektórych chemikaliów, a ponadto w rozmaitych procesach przemysłowych.
Prawidłowa praca takich systemów wymaga jednak precyzyjnej kontroli funkcjonowania poszczególnych komponentów, by zagwarantować optymalne w danym zastosowaniu warunki. Istotną częścią każdej konfiguracji będą więc właściwie dobrane regulatory temperatury do instalacji chłodniczych. Przekonajmy się, jaka jest rola takich urządzeń i sprawdźmy, jakie nastawy są najważniejsze.
Każda instalacja chłodnicza powinna pracować w taki sposób, by utrzymywać ściśle określoną w konkretnym przypadku temperaturę. Żeby było to możliwe, jej funkcjonowanie musi kontrolować odpowiedni sterownik, którym jest w takich sytuacjach regulator temperatury. Zbiera on informacje ze znajdujących się wewnątrz komory czujników i na tej podstawie zarządza działaniem systemu. Na ogół w grę wchodzi utrzymanie temperatury w określonym przedziale. Jeżeli wzrośnie ona powyżej jego górnej wartości, uruchamiana jest sprężarka i czynnik przepływa między parownikiem a skraplaczem. Po osiągnięciu dolnej wartości proces jest wstrzymywany. Zależnie od istniejących potrzeb stosuje się regulatory o różnych możliwościach i precyzji działania. Często regulatory mają też dodatkowe funkcjonalności związane np. z możliwością odszraniania, bezpośredniego kontrolowania pracy sprężarki, a także wentylatorów czy parownika. Zdarza się też, że urządzenia takie mają opcję szybkiego schładzania czy wszczynania alarmu w razie przekroczenia zadanych parametrów. W grę może też wchodzić choćby blokada ustawień.
Kluczowymi parametrami działania regulatorów temperatury jest określenie histerezy, dolnej i górnej wartości temperatury, a także odstępu czasowego między cyklami załączania oraz warunki uruchamiania alarmu. Równie ważne będą m.in. czas oszraniania i jego temperatura czy sposób sterowania wentylatorami.